Eνα νέο μοντέλο ενημέρωσης ξεκίνησε ήδη στη Νέα Φιλαδέλφεια και τη Νέα Χαλκηδόνα. Από εδώ, μπορείτε καθημερινά να ενημερώνεστε για ό,τι συμβαίνει στην πόλη μας, αλλά και να γίνετε ΕΣΕΙΣ ο ρεπόρτερ, που θα μας στέλνετε ό,τι βλέπετε γύρω σας και σας κάνει εντύπωση. Σας περιμένουμε στο mail ta.pragmata@yahoo.gr

Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Νίκη γοήτρου και σωτηρίας

Τεράστια ανατροπή και νίκη της ΑΕΚΑΡΑΣ στο καλύτερο φετινό της παιχνίδι - Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 40' στη μοναδική του φάση σε όλο το ματς και η ΑΕΚ γύρισε το ματς με τους Πετρόπουλο (56') και Παυλή (81') σε ένα δεύτερη ημίχρονο σκέτη απόλαυση μέσα σε δυνατή βροχή και τον λαό να δίνει ρεσιτάλ. Αυτή είναι η ΑΕΚ! Αυτή είναι η φανέλα της... Η βαριά φανέλα της και η ψυχή αυτών των παιδιών που την φοράνε! Η Ένωση παίζοντας σούπερ ποδόσφαιρο σε όλο το παιχνίδι, αν και
βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μοναδική ευκαιρία του ΟΦΗ σε ΟΛΟ το ματς (το γκολ ο Σόουζα στο 40') κι ενώ είχε «πατήσει» ως εκείνο το σημείο τους Κρητικούς κατάφερε στην επανάληψη να γυρίσει το παιχνίδι. Η δυνατή βροχή έκανε ακόμα πιο... δυνατή την ηδονή! Ο λαός να τραγουδά ασταμάτητα και στο γήπεδο ο Πετρόπουλος στο 56' και ο Παυλής στο 81' να στέλνουν το μήνυμα πως η ΑΕΚ είναι εδώ και θα συνεχίσει να παλεύει...
Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς όπως ακριβώς έπρεπε... Με επιθετικό πνεύμα, με διάθεση από το πρώτο λεπτό να δείξει στο παιχνίδι ότι αυτή μπορεί και είναι το αφεντικό. Το 4-4-2 με ρόμβο δούλεψε καλά και πάλι. Άσχετα αν ο ΟΦΗ από το... πουθενά και από κόρνερ στο 40' στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κωνσταντόπουλου, κατάφερε να προηγηθεί, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε κερδίσει τις εντυπώσεις... Αυτός ήταν και ο λόγος που το γκολ του Σόουζα προκάλεσε σοκ...
Ως εκείνο το σημείο η Ένωση είχε κατάφερε όχι μόνο να ελέγξει το ρυθμό του ματς, αλλά να παίξει ορθολογικό και καλό ποδόσφαιρο. Με τους Αρκούδα και Τσουμάγκα σούπερ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά η μπάλα περνούσε στα πλάγια και από τα πόδια τους έφυγαν πολλές καλές σέντρες. Ο Γκερέιρο με διάθεση πίσω από τους δύο φορ, δεν κρυβόταν και έπαιρνε πρωτοβουλίες. Ο Κορδέρο το ίδιο, ενώ ο Ρίκκα ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά ήταν εξαιρετικός. Όλοι αυτοί μαζί με τον Μητρόπουλο να δεσπόζει στο κέντρο, έτρεχαν, πίεζαν, μάρκαραν, έκλεβαν μπάλες και έβγαζαν σωστές επιθέσεις.
Δεν έλειψαν όμως τα λάθη. Κάποια ατομικά λάθη που έγιναν κυρίως λόγω του πάθους και της θέλησης να βγει κάτι καλό γρήγορα. Η βιασύνη στις μεταβιβάσεις «σκότωνε» κάποιες καλές επιθέσεις που είχαν ως στόχο τους Πετρόπουλο και Φούντας. Ο πρώτος έχασε δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με την ΑΕΚ όμως να χάνει τη μεγαλύτερη με τον Γκερέιρο όταν στο 19' ο Πολωνός από απόσταση βολής αντί να πλασάρει, προτίμησε να κάνει το δυνατό σουτ που έφυγε λίγο άουτ.
Το μόνο που έλειπε λοιπόν από την ΑΕΚ ήταν το γκολ. Η ουσία δηλαδή, την οποία είχε ο ΟΦΗ.. Οι Κρητικοί παίζοντας άμυνα συνεχώς, προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να χτυπήσουν, όμως και πάλι η ΑΕΚ ήταν σωστά τοποθετημένη. Μόνο ένα τρίλεπτο πίεσε ο ΟΦΗ (37'-40'), κέρδισε δύο κόρνερ σε αυτό το διάστημα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σόουζα, που νίκησε στα ίσια τον Κουτρουμπή στον αέρα. Το 0-1 του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα, με την ΑΕΚ να αξίζει, αλλά να μην παίρνει αυτό που δικαιούται.
Με το 0-1 στην πλάτη της ήταν δεδομένο πως η ΑΕΚ έπρεπε να μπει στο δεύτερο ημίχρονο όπως ακριβώς στο... πρώτο. Έπρεπε να όμως να βελτιώσει την αποτελεσματικότητά της. Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα μπήκε καλά, όχι όμως όπως στο πρώτο μέρος, αλλά είχε το γρήγορο γκολ που έφερε την ισοφάριση.
Δράστης ξανά, για τρίτο σερί παιχνίδι ο Αντώνης Πετρόπουλος. Αφού πρώτα στο 48' έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1, στο 56' πήρε το... αίμα του πίσω. Σέντρα του Τσουμάγκα από τα αριστερά ο φορ της ΑΕΚ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια!
Η ΑΕΚ είχε μπροστά της πολύ χρόνο για να κάνει την ολική ανατροπή. Η ομάδα είχε πάθος, είχε διάθεση, είχε τον τρόπο... Έχασε το ρυθμό της ένα διάστημα από το 65' ως το 77' όμως τελικά αποδείχθηκε για καλό... Ο λόγος; Οι αλλαγές του Λίνεν και ειδικά αυτή που έκανε στο 77' όταν πέρασε στη θέση του Φούντα τον Παυλή (νωρίτερα είχε βγει ο Γκερέιρο, με τον Κατίδη να παίρνει τη θέση του). Ο Παυλής τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, εκμεταλλεύτηκε άψογα το λάθος του Αγριμάκη (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του) και με προβολή από κοντά έκανε το 2-1, βάζοντας... φωτιά στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ πέτυχε την ολική ανατροπή, με πάθος, πείσμα, ένταση και θέληση, δικαιώνοντας και τον εαυτό της για τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες όλο το 90λεπτο.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Αρκούδας, Μπουγαϊδης, Κουτρουμπής, Τσουμάγκας, Μητρόπουλος, Κορδέρο, Ρίκκα (79' Καραλής), Γκερέιρο (71' Κατίδης), Φούντας (77' Παυλής), Πετρόπουλος
ΟΦΗ: Αγριμάκης, Βερόν, Σαρ, Μπανούσης (87' Ροβίθης), Μονιάκης, Ζορμπάς (74' Μπούρμπος), Κουτσιανικούλης, Κουρδάκης (87' Βιτώρος), Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Ντενίς