Eνα νέο μοντέλο ενημέρωσης ξεκίνησε ήδη στη Νέα Φιλαδέλφεια και τη Νέα Χαλκηδόνα. Από εδώ, μπορείτε καθημερινά να ενημερώνεστε για ό,τι συμβαίνει στην πόλη μας, αλλά και να γίνετε ΕΣΕΙΣ ο ρεπόρτερ, που θα μας στέλνετε ό,τι βλέπετε γύρω σας και σας κάνει εντύπωση. Σας περιμένουμε στο mail ta.pragmata@yahoo.gr

Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

Δύσκολο σαββατοκύριακο- νέος προπονητής στο βόλει γυναικών

ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΜΕ ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ 73-72 !!ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ.ΣΤΟ ΒΟΛΕΙ  ΗΤΤΑ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟ 1-3 ΣΕΤ  ΚΑΙ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΩΝ ΑΗΤΤΗΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ ΜΕ 3-1 ΣΕΤ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ.

Αυτό είναι πρωτοφανές που συμβαίνει στο Μπάσκετ του Ιωνικού ,ηττήθει στο Ιβανώφειο στην Θεσσαλονίκη από τον πρωτοπόρο ΓΣ Ηρακλή με 73 – 72! ( 9η αγωνιστική)και κατέγραψε στο παθητικό του 4 ήττες στην συμπρωτεύουσα (2 στην παράταση 1 στο καλάθι και 1 στον πόντο !!)Ανεξάρτητα από την ήττα ο Ιωνικός καταχειροκροτήθηκε για την μεγάλη του αγωνιστικότητα και την πολύ καλή του απόδοση .Αξίζει σημειωθεί ότι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μαυραγάνη και τον Τσακιρίδη ( σοβαροί προσωπικοί λόγοι ) .

Υπέροχα   δια μία ακόμη φορά τα κορίτσια του Ιωνικού νίκησαν μετά από εξαιρετική εμφάνιση εκτός έδρας την ΑΣΠ Θέτις με 3-1 σετ (25-20,20-25,16-25,19-25)_την  4η αγωνιστική. Για πρώτη φορά κοουτσάρισε την ομάδα –με επιτυχία -ο νέος της προπονητής Θανάσης Τζαφέρη μετά την φυγή του Γ Ρούση. Ο Ιωνικός επικράτησε σε όλα τα σημεία μετά το πρώτο σετ και έφτασε τελικά εύκολα στην πολύ σημαντική του νίκη.Δια μία ακόμη φορά η σπουδαία άμυνα μας έδωσε την νίκη και προχωράει η ομάδα του Ιωνικού αήττητη στον μαραθώνιο της Α2.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ από ένα λάθος σφύριγμα των διαιτητών που διαμόρφωσε το 25-24 υπέρ του Πανερυθραικού και έφτασε στο 26-24 που του έδωσε την νίκη με 3-1 σετ αντί για το 2-2 σετ.Το αξιοσημείωτο του παιχνιδιού είναι ότι μετά το τέλος του αγώνα ο διαιτητής αποδέχτηκε το εσφαλμένο του σφύριγμα που ουσιαστικά έκρινε και το αποτέλεσμα ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 1-3 σετ  (την 6η αγωνιστική )

ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ –ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΦΥΓΗ ΤΟΥ  Γ. ΡΟΥΣΗ που ανέλαβε τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ – Ο  ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΕΡΗΣ.      Είναι  ένας καταξιωμένος τεχνικός που στο ενεργητικό του έχει καταγράψει πολλές επιτυχίες ομάδων με ανόδους και έχει αναδείξει πολλές νέες αθλήτριες .

·        ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ  ΜΕ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ 73-67 (8η αγωνιστική ) ,ΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 3-0 ΤΑ ΧΑΝΙΑ(3η αγωνιστική )  ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟ 3-1 ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ(ημιτελικά) ,ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΧΑΝΤ ΜΠΟΛ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΡΩΠΙ 23-22 (3η αγωνιστική  ),ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΒΟΛΕΙ ΑΝΔΡΩΝ 3-1 ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ(5η αγωνιστική  )

·        ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 81-64 ( 7η αγωνιστική Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ )

·        ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ -ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 19-19 ( 2η αγωνιστική Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ)

·        ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ – ΑΠΣ ΦΘΙΑ  3-1(25-27,25-16,25-22,25-18)                                        4η αγωνιστική Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ )

·        ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 0-3 ( 24-26,22-25,18-25, 2η αγωνιστική Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ )

·        ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 6η θεση  της τριάδας Ε κατηγορίας  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και είσοδος του ζευγαριού στον τελικό Ε κατηγορίας , που δεν κατάφερε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.                                                    Προπονήτρια η Κατερίνα Λινάρδου.

·        20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013 Η ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΠΙΤΤΑΣ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ  ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ 11.00 πμ

·        ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΩΝ- ΕΦΗΒΩΝ

·        Την 11η αγωνιστική μεγάλη νίκη των Παίδων και ήττα των Εφήβων του Ιωνικού  μετά από συναρπαστικούς  αγώνες  με τις αντίστοιχες ομάδες του  Λαυρίου στο Ζαχαρίας Αλεξάνδρου .

Την 12η αγωνιστική πολύ σπουδαία νίκη των Εφήβων του Ιωνικού (κόουτς Μιχάλης Σοφιανός)  στην Καισαριανή επί της Νέα Ηστ με 47-44 και ήττα των Παίδων ( κόουτς Παναγιώτης Βερτζαμάνης)

• ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΛIΚΙΑΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΧΑΝΤ   ΜΠΟΛ
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ  36-20 ( ΠΑΙΔΩΝ )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ- ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 25-17 ( ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ )
  • ΓΝΟΝ ΑΡΗΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 23-23 (ΕΦΗΒΟΙ)
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 22-29( ΠΑΙΔΩΝ )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 51-12 ( ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 14-18 ( ΕΦΗΒΟΙ )
  • ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  ΓΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 28-26 ( ΕΦΗΒΟΙ )
  • Α.Ο ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 21-44( ΠΑΙΔΩΝ )
  • ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 22-18 ( ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ –ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ 28-33 ( ΕΦΗΒΟΙ )
  •
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ –ΝΕΑΝΙΔΩΝ
  • ( Προπονήτριες οι καθηγήτριες Χατζοπούλου - Μαυροειδή)
  • ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 20-31(Κ)
  • ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 64-28 ( Ν )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ – ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ 49-26 ( Κ)
  • ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΟΡΑΙΤΗ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 50-31 ( Ν)
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ – ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 45-37 ( Κ )
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ – Α.Ο ΦΙΛΟΘΕΗΣ 40-29 ( Ν)
  • ΕΣΚΔ Ν ΙΩΝΙΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 18-76 ( Κ )
  • ΑΣ ΔΙΑΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 47-13(Ν)
  • ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ- ΑΧΑΡΝΗΣ ΛΦΜ 54-23(Κ)
  • ΑΧΑΡΝΗΣ ΛΦΜ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 29-47 (Κ)
  •
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 1η ΦΑΣΗ (10 ΑΓΩΝΕΣ)
Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ ΑΗΤΤΗΤΟΣ !
ΙΩΝΙΚΟΣ 20 Βαθμοί , 518-238 Πόντοι,ΦΕΑ 18,ΑΧΑΡΝΗΣ   15,ΠΕΡΙΣΣΟΣ14,ΑΧΙΛΛΕΑΣ 13,Ν ΙΩΝΙΑ 9
Ο Ιωνικός ΑΣ και η ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ Κορασίδων .